شرکت پویا اندیشان راه آینده (پارا)  فعال در زمینه امنیت سخت‌افزاری بر پایه تکنولوژی سعی دارد با بهره گیری از بهترین نمانام‌های موجود در بازار، خدمات متنوع و باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه ای را برای شهروندان گرامی ارائه دهد.

فروش ، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های دوربین مداربسته جهت نظارت یا کنترل ازجمله این فعالیت‌ها می‌باشد. در این راستا پویا اندیشان راه آینده (پارا)  با بهره‌گیری از برندهای روز دنیا سعی در ارائه مجموعه‌ی کاملی دارد.

انواع دوربین های مداربسته

ازنظر نوع سیگنال:

      • دوربین‌های آنالوگ
      • دوربین‌های IP ( آی‌پی تحت شبکه )
       • دوربین‌های دومنظوره

ازنظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:

      • دوربین‌های دام ( DOME )
      • دوربین‌های بولت
      • دوربین‌های صنعتی
      • دوربین‌های مینیاتوری
      • دوربین‌های مادون‌قرمز IR
       • دوربین‌های اسپید دام  ( دوربین‌های چرخشی PTZ )

ازنظر قاب و پوشش:

      • دوربین‌های ضد آب قاب بزرگ ( پمپ‌بنزینی )
      • دوربین‌های مخفی
       • دوربین‌های قاب فانتزی

دوربین‌های آنالوگ

این دوربین‌ها نسل ابتدایی دوربین‌های مداربسته می‌باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می‌کنند.صدا و تصویر این دوربین‌ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می‌شوند که یک‌رشته از سیم‌ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می‌کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین‌ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین‌ها با کابل‌های مختلف برحسب نیاز امکان‌پذیر است.

کیفیت این دوربین‌ها همان‌گونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین‌های مداربسته آنالوگ می‌باشند. به همین دلیل استفاده از کابل‌ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین‌ها تأثیر بسزایی دارد.

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا به‌صورت بی‌سیم باشد این دوربین‌ها ضعف بزرگی از خود نشان می‌دهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش‌ازپیش تحت تأثیر امواج نویز و تداخلی قرار می‌دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر به‌سادگی فراهم می‌شود. بنابراین هیچ‌وقت نمی‌تواند راه امن و مطمئن برآی‌آرسال تصاویر آنالوگ باشد.

برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره‌ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین درنهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه “ضبط تصاویر دیجیتال” DVR استفاده می‌شود. دی‌وی‌آر ها دستگاه‌های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین‌های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می‌کند.

به دلیل قیمت پایین‌تر دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های دیجیتال این دوربین‌ها به‌عنوان دوربین‌های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می‌شوند. گرچه اخیراً بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می‌رود و بسیاری از سازمان‌ها به‌سوی دوربین‌هایIP  متمایل شده‌اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین‌ها با نسل جدید دوربین‌های دیجیتال کند است.

مزایای دوربین‌های آنالوگ:

      • قیمت پایین
      • تنوع گسترده در بازار ایران
       • سادگی نصب نسبت به دوربین‌های دیجیتال

معایب دوربین‌های آنالوگ:

      • کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین‌تر نسبت به دیجیتال
      • امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
      • هزینه بالای سیم‌کشی
       • ارتباط بی‌سیم با کیفیت پایین و ناامن

همان‌گونه که اشاره گردید هنوز دوربین‌های آنالوگ در بازار ایران به‌عنوان دوربین‌های مداربسته متداول بکار می‌روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه‌ای دانست. بسیاری از شرکت‌ها کارمندان خود را تنها به‌منظور راه‌اندازی و نصب دوربین‌های آنالوگ آموزش می‌دهند و از آموزش‌های نسبتاً پیچیده شبکه‌ای در مورد دوربین‌های دیجیتال صرف‌نظر می‌کنند. لذا همچنان تقاضای دوربین‌های آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین‌های IP و تحت شبکه است.

همین امر واردکنندگان دوربین‌های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های دیجیتال سوق می‌دهد. درهرحال یکی از مزایای اصلی دوربین‌های آنالوگ قیمت پایین‌تر آن‌هاست. گرچه همین قیمت پایین در پروژه‌های بزرگ در بالا بودن هزینه‌های سیم‌کشی گم می‌شود. توجه به این اصل که هر دوربین با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل‌کننده وصل می‌شود و این خود با افزایش تعداد دوربین‌ها و مسافت بالای بین دوربین‌ها هزینه هنگفتی را سبب می‌شود.

دوربین‌های آی‌پی تحت شبکه

دوربین‌های IP نسل جدید دوربین‌های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین‌های دیجیتال نشان داده است. این دوربین‌ها همان‌گونه که از نامشان پیداست از امواج کاملاً دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده‌های تصویر و صدا استفاده می‌کنند. یعنی برخلاف دوربین‌های آنالوگ، این دوربین‌ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می‌کنند. ضمن به‌کارگیری از امواج دیجیتال ، آن‌ها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می‌شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می‌کند و به‌وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می‌گردد.

همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین‌های مداربسته IP برای آن‌ها مزایای زیادی را به همراه می‌آورد.

مزایای دوربین‌های آی‌پی

      • کیفیت بالای تمام دیجیتال
      • امکان استفاده بهینه از کابل‌هآی‌آرتباطی
      • امکان ارتباط بی‌سیم با امنیت و کیفیت بالا
       • امکان ارسال هم‌زمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین‌های آی‌پی

      • قیمت بالای دوربین‌ها
       • محدودیت پهنای باند

دوربین‌های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می‌توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.

برای ضبط تصاویر آن‌ها دیگر نیازی به DVR  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه‌ای ایجاد کرده و داده‌های دوربین‌های آی‌پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی‌تر ضبط شبکه می‌دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال NVR  بدین منظور مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد دوربین‌های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می‌کند که در پروژه‌های بزرگ بهینه‌سازی سیستم یک امتیاز محسوب می‌شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم‌های تحت بستر شبکه برمی‌آید. امروزه یکی از دغدغه‌های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطی است. به همین دلیل است که شرکت‌های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بی‌سیم متمرکز می‌کنند.

در سیستم‌های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین‌های تحت شبکه می‌توانند با ارتباطات سری و شبکه‌ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال‌آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین‌های شبکه می‌توان از ارتباط کاملاً بی سیم استفاده کرد.

ارتباط دوربین‌های مداربسته بی‌سیم از طریق IP  بسیار مطمئن‌تر و امن‌تر است. برخلاف دوربین‌های آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم‌های بستر شبکه امکان کدگذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می‌کند. ضمن اینکه ارتباط بی‌سیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی‌تأثیر است.

بحث دوربین‌های تحت شبکه آی‌پی همسان با بحث بر سر شبکه‌های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین‌های آی‌پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیز بر دوربین‌ها لحاظ می‌کند. از آن جمله می‌توان به یکی از آخرین پیشرفت‌های شبکه یعنی Power Ove Ethernet یا به‌اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین‌های آی‌پی را نیز شامل شده است.

POE برق را در بستر شبکه می‌فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می‌گیرد. درواقع دوربین‌های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می‌کنند. که این یک مزیت برای سیستم‌های تحت شبکه بشمار می‌رود.

دوربین‌های دومنظوره

این دوربین‌ها درواقع دوربین‌های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آن‌ها تعبیه شده است. کیفیت آن‌ها آنالوگ است و امکان استفاده از آن‌ها به‌صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

استفاده از این دوربین‌ها تنها زمانی توصیه می‌شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین به‌صورت مستقیم به شبکه موردنیاز است.

دوربین‌های دام ( DOME )

معنی لغتی کلمه دام DOME گنبد است. درواقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین‌های سقفی نیز درباره آن‌ها بکار می‌رود. این دوربین‌ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی‌شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف‌نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین‌های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می‌شود.

دوربین های بولت (BULLET)

اصطلاح بولت (Bullet) به معنای گلوله یا لوله است. دوربین‌های بولت دوربین‌هایی با بدنه معمولاً استوانه‌ای شکل و عموماً فلزی هستند و معمولاً کاربردی بیرونی دارند. این دوربین‌ها با توجه به ضد آب بودن و شکل خاصشان برای محیط‌های بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی مناسب هستند.

این دوربین‌ها در کیفیت‌های متفاوتی به‌صورت شبکه و آنالوگ ساخته می‌شوند و ازنظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین بولت به معنای امکان غوطه‌ور کردن آن در آب نیست.

دوربین‌های بولت عموماً دارای دید در شب IR هستند. این دوربین‌ها معمولاً دید در شبی با برد نسبتاً بالا دارند. برد دید در شب این دوربین‌ها به تعداد و نوع LEDهای تعبیه‌شده بر روی دوربین وابسته است. توجه داشته باشید که برد دید در شب نوشته‌شده در کاتالوگ دوربین‌ها به بالاترین برد پرتاب نور دوربین اشاره دارد و الزاماً مشخص‌کننده برد مفید دید در شب دوربین نیست.

دوربین‌های صنعتی

استفاده از این دوربین‌ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین‌ها که نام اصلی‌شان دوربین‌های بادی Body Camera می‌باشد دوربین‌های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولاً قابلیت نصب لنز به‌صورت جداگانه روی آن‌ها تعبیه‌ شده است. ازآنجاکه سایر دوربین‌ها قابلیت سوارشدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین‌ها بیشتر در جاهایی استفاده می‌شود که زوم یا فوکوس مطلوب باشد.

دوربین‌های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

دوربین‌های مینیاتوری

دوربین‌های مینیاتوری یا MINI Camera همان‌گونه که از نامشان پیداست دوربین‌های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین‌ها بیشتر به‌عنوان دوربین‌های مخفی استفاده می‌شود. معمولاً آن‌ها را در جایی که می‌خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می‌گیرند.

دوربین‌های آی‌آر

 به کلیه دوربین‌ها که از نور مادون‌قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می‌کنند دوربین‌های اینفرارد یا IR گفته می‌شود. در دوربین‌های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می‌شود. معمولاً تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین‌ها نصب‌شده و به‌وسیله یک حس‌گر نور در تاریکی روشن می‌شوند.

دوربین‌های اسپیددام چرخشی

 دوربین‌های چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ به کلیه دوربین‌های مداربسته گفته می‌شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به‌وسیله کنترل‌کننده یا خودکار فراهم شده باشد. از این دوربین‌ها بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را هم‌زمان نظارت کند. ازاین‌رو فرد می‌تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم‌های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می‌خواهد بچرخاند و در هر جا که می‌خواهد زوم کند. دوربین‌های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آن‌ها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین‌های مداربسته برخوردارند.

دوربین‌های ضد آب

 به هر دوربین مداربسته که قاب آن‌ها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین‌های ضد آب می‌گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واترپروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به‌عنوان ضد آب شناخته می‌شود. دوربین‌هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به‌اصطلاح دوربین‌های Out door می‌بایست از قاب‌های ضد آب استفاده کنند.

دوربین‌های مخفی

دوربین‌های مداربسته مخفی می‌توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. ازآنجاکه استفاده از دوربین‌های مخفی کاملاً ابتکاری می‌باشد می‌توان آن‌ها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش‌ساخته آن‌ها در قاب‌های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق موجود است. معمولاً از دوربین‌های مینیاتوری به‌عنوان دوربین‌های مخفی استفاده می‌شود.

تجهیزات دوربین مداربسته

در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین‌های مداربسته می‌پردازیم.

 DVR  چیست ؟

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Video Recording  که به‌اختصار DVR نامیده می‌شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین‌های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت‌های فراوانی را برای دوربین‌ها فراهم می‌کند. از ضبط تصاویر با فرمت‌های تصویری و کیفیت‌های مختلف تا قابلیت‌های هشداری متنوع. ارتباط با شبکه و به‌کارگیری نرم‌افزارهای کاربردی.

دی‌وی‌آر ها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی‌ها آن‌ها را دسته‌بندی کرده است. دی‌وی‌آر های با ۴ ورودی تصویر را دی‌وی‌آر ۴ کانال (DVR 4CH) می‌نامند. به همین ترتیب تعداد کانال‌ها می‌تواند ۸ ، ۱۶ و ۳۲ باشد. دی‌وی‌آر های رایج در بازار از ۳۲ فراتر نمی‌روند. این‌ها استانداردهای ورودی تصاویر هستند گرچه ممکن است برخی از شرکت‌ها خصوصاً شرکت‌های چینی تعداد ورودی‌های متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند.

انواع DVR:

صرف‌نظر از انواع دی‌وی‌آر ازنظر تعداد کانال که می‌توانند ۴ کانال ، ۸ کانال ، ۱۶ کانال ، ۳۲ کانال و یا… باشند ، DVR  های موجود در بازار در دو دسته کلی نیز تقسیم‌بندی می‌شوند.

–دی‌وی‌آر های استندلون Standalone

–کارت دی‌وی‌آر

کارت DVR:

کارت DVR یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (اینترنال) یا خارجی (اکسترنال) بر روی کامپیوتر نصب می‌گردد. کارت دی‌وی‌آر درواقع رابط بین دوربین‌های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. مابقی وظایف را کامپیوتر انجام می‌دهد. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می‌شود.

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده‌های کوتاه‌مدت توصیه می‌شود. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت ضمن اینکه برای کارایی و امنیت بیشتر می‌بایست از استفاده‌های دیگر با کامپیوتر پرهیز شود هزینه‌های بالای برق که هم‌زمان بخش‌های مختلف پی سی مورداستفاده قرار می‌دهند همگی بازار را به استفاده از سیستم‌های مستقل دی‌وی‌آر سوق می‌دهد.

دی‌وی‌آر استندلون STANDALONE:

سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را دی‌وی‌آر استندالون می‌نامند. این دستگاه که معمولاً در اندازه‌های متفاوتی در ابعاد دی‌وی‌دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است برحسب نیاز می‌تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت‌های متفاوت باشد. ازآنجاکه این سیستم به‌طور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین‌های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی‌وی‌آر ترجیح داده‌شده و توصیه می‌گردد.

همان‌گونه که اشاره گردید تعداد کانال DVR  ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می‌شود حال‌آنکه دی‌وی‌آر ها می‌توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه‌ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آن‌ها تعبیه شده باشد.

معمولاً دستگاه‌های دی‌وی‌آر ، پرتی برای لن LAN شبکه دارند که به‌منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتقال تصویر روی اینترنت استفاده می‌شود. دی‌وی‌آر هایی که ورودی صدا و پرت LAN داشته باشند در بازار ایران اصطلاحاً فول آپشن (Full Option) می‌نامند.

گرچه قابلیت‌های DVR ها متفاوت است و در بین فول آپشن ها نیز گزینه‌ها بسیار متنوع خواهند بود.

برخی از قابلیت‌های متفاوت DVR ها:

      • هشدار قطع یا خرابی دوربین
      • قابلیت حسگر حرکت Motion Detection
      • قابلیت ضبط تصاویر با فرمت‌های مختلف و کیفیت‌های متفاوت
      • ارتباط LAN یا Dial Up
      • هشدار حرکت از طریق ایمیل
      • امکان ارتباط با FTP
      • کنترل از طریق وب
      • شمارنده ورود و خروج Counter
      • تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
      • زبان‌های سیستم (فارسی و …)

NVR  چیست ؟

دستگاه کنترل و ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به‌اختصار NVR می‌نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین‌های شبکه طراحی‌شده و مدل‌های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین‌های IP و ذخیره‌سازی تصاویر آن‌ها را فراهم می‌کند.

وظایف عمده ان‌وی‌آر ها همانند دی‌وی‌آر ها بوده و قابلیت‌های نسبتاً مشابهی را دارا می‌باشند. تفاوت‌ها تنها در به‌کارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین‌هاست. برخلاف DVR ها که اتصال تصویر و صدا را به‌سادگی فراهم کرده‌اند نحوه اتصال در NVR ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه‌های کامپیوتری است. NVR درواقع مرکز اتصال شبکه بشمار می‌رود و سیاست‌های اتصال در شبکه برحسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

www.Hikvision.com
www.axis.com
www.dahuasecurity.com
www.raster-uk.com